TSE için yerli başvuru şart

Türk Standardları Enstitüsü(TSE) ile Bandırma Ticaret Borsası arasında Kalibrasyon ve Eğitim konularını kapsayan işbirliği protokolü imzalandı.

 

Türk Standardları Enstitüsü(TSE) ile Bandırma Ticaret Borsası arasında Kalibrasyon ve Eğitim konularını kapsayan işbirliği protokolü imzalandı. TSE Başkanı Hulusi Şentürk imza töreninde yaptığı konuşmada Bandırma’daki kurum ve kuruluşlar ile şirketlerin yüzde 50’sinin kalite belgelerini TSE’den almayı taahhüt etmeleri durumunda Enstitü’nün Bandırma’ya büro açabileceğini vurguladı.

TSE Başkanı konuşmasında Kalite Belgesi’nin önemine değinerek, “Kalite belgesi almak yetmez. Eğer bu belgenin içini dolduramazsanız, yani kurumunuzda iyileştirmeler yapmazsanız, hiçbir anlamı olmaz. Yani, maliyetleri düşüremez, verimliliği arttıramaz, çalışanlarınızın motivasyonunu ve müşteri memnuniyetini yükseltemezseniz, belgenin hiçbir önemi kalmaz. Kurum ve şirket çalışanlarının, verimliliklerini arttırmalarının yolu, çalışanlarının mesailerini satın almaktan değil, beyin ve gönüllerini fethetmekten geçer” diye konuştu. Küreselleşen dünyada, normlar ve standartlar açısından güçlü olanın ayakta kalabileceğini vurgulayan Şentürk, Türkiye’nin de rekabette geri kalmamak için standartlara hakim olması gerektiğini söyledi.  TSE Başkanı şöyle konuştu: “Türkiye’nin artık, ABD, Almanya gibi ülkelerden aldığı standartları uygulamak yerine standart yapmayı başarması gerekiyor”.

TSE’nin yeni dönemde sektörden gelen bilgi ve talepler doğrultusunda hareket ettiğini belirten Şentürk,“Önümüzdeki dönem için 300 milyon dolarlık bir yatırım planlıyoruz. 65 bin sanayiciye mektup yazarak, düşüncelerini bildirmelerini istedik” dedi.

Şentürk, TSE’de 2 bin kişinin çalıştığına değinirken, “Bu çalışanlarımız, bize başvuran herkese yardım etmek için ellerinden geleni yapıyor” diye konuştu.

TSE ile Bandırma Ticaret Borsası arasında imzalanan Kalibrasyon İşbirliği protokolü ile Ticaret Borsası’nın TSE belgeli üyelerine, TSE’den alacakları kalibrasyon hizmetlerinde yüzde 40, kalibrasyon eğitim hizmetlerinde ise yüzde 30; TSE belgesi olmayan üyelerine ise TSE’den alacakları kalibrasyon hizmetlerinde yüzde 30, kalibrasyon eğitim hizmetlerinde de yüzde 20 indirim uygulanacak.

Tören, TSE Başkanı Hulusi Şentürk’ün, TSE’den belge almaya hak kazanan kurum ve kuruluşlara belgelerini takdim etmesi ile son buldu.