TSE’ den üzücü asansör raporu

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ekiplerinin Türkiye genelinde son 1 yılda muayenesini gerçekleştirdiği 45 bin 565 asansörden 30 bin 656’sının “kullanılamaz” durumda olduğu ortaya çıktı.

Muayene sonuçlarının ardından 45 bin 565 asansörden sadece 10 bin 873’üne “güvenli şekilde kullanılabilir”, 4 bin 673’üne de “bakımdan geçtikten sonra kullanılabilir” etiketi yapıştırıldı.

TSE, 1 yıllık süre içinde “kullanılamaz” ya da “bakımdan sonra kullanılabilir” durumda olan asansörlerden ilk etapta 6 bin 938’inin takip kontrolünü gerçekleştirdi. İkinci muayene sonuçları asansörlerin durumunda yüzde 81 oranında iyileşme sağlandığını gösterdi

kar amacı gütmeden, kamu güvencesi ile asansör yıllık kontrol faaliyetlerini yürüten TSE Gözetim ve Muayene Merkezi Başkanlığı, “Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği” çerçevesinde 2012 yılının mayıs ayından bu yana asansörlerin periyodik muayenelerini gerçekleştiriyor. TSE ekipleri, söz konusu tarihten bu yana 23 ildeki 138 belediye ile imzalanan protokoller kapsamında Türkiye genelinde 45 bin 565 asansörün muayenesini gerçekleştirdi.

Yapılan ilk kontrol ve takip kontrolü sonuçlarına göre bu asansörlerden 30 bin 656’sı “kullanılamaz”, 4 bin 673’ü “bakımdan geçtikten sonra kullanılabilir” ve 10 bin 873’ü ise “güvenli şekilde kullanılabilir” durumda tespit edildi.

TSE KONTROLLERİ SONUÇ VERMEYE BAŞLADI

TSE’nin son 1 yıldır başladığı asansör periyodik muayeneleri ve kontrolleri ise sonuç vermeye başladı. Enstitü, bir yıllık süre içinde kullanılamaz ya da bakımdan sonra kullanılabilir durumda olan asansörlerden ilk etapta 6 bin 938’inin takip kontrolünü gerçekleştirdi. İkinci muayene sonuçları asansörlerin durumunda yüzde 81 oranında iyileşme sağlandığını gösterdi.

İkinci muayenede, kullanılamaz durumda olan 6 bin 938 asansörden 5 bin 595’inin güvenli şekilde kullanılabilir duruma geldiği görüldü. İkinci muayenede hiçbir iyileşme sağlanmayan asansör sayısı ise 353 olarak tespit edildi.

Asansör yıllık kontrollerinde denetim ekiplerinin en sık karşılaştığı sorun, kontrol sonucu “kullanılamaz” etiketi iliştirilen asansörlerin kullanım dışı bırakılmasından imtina edilmesi. Ayrıca ruhsatsız asansör sayısının fazla olması nedeniyle asansör tespit sürecinin uzun zaman alması denetim ekiplerinin sıkıntı yaşamasına neden oluyor.

ASANSÖRLERDE EN SIK KARŞILAŞILAN UYGUNSUZLUKLAR

Asansörlerin kırmızı ve sarı etiketle işaretlenmesine neden olan ve en sık karşılaşılan uygunsuzluklar şöyle:

“Acil aydınlatma bulunmaması, iki yönlü haberleşmenin bulunmaması, tekli sigortalar, ikaz etiketleri, kablo ve bağlantılarında uygunsuzluklar olması, istem dışı kabin hareketlerine karşı korumanın kontrolünde aksaklıkların bulunması, aşırı yük sisteminin varlığının tespiti ve yüzde 10 fazla yükte aşırı yük fonksiyon testinin bulunmaması, emniyet devresi sigorta, toprak kaçak rölesi, faz koruma rölesi ve termik röle, kontaktör kontrolünün yapılmaması.”

Asansör Tse Hyb Belgesi

Merhabalar değerli okuyucu ve müşterilerimiz bugünlerde sık sık gündeme gelen ve asansör yetkili servislerinin başını ağrıtan TSE 12255 Hizmet Yeterlilik Standardı hakkında kısa bi[...]